Lodní výtah Scharnebeck – Lüneburg

Když se řekne lodní výtah, tak si jistě vybavíte naši loňskou plavbu, kdy jsme jeli po kanále Elbe-Seitenkanal a na jeho konci, před samotným Labem jsme proplouvali lodním výtahem. Na tento se dnes podíváme. Největší dvojitý vertikální výtah na světě Lüneburg/Scharnebeck byl postaven v letech 1969 – 1975 a nabízí hodnotnou technickou podívanou.

Výtah nabízí moderním nákladním lodím možnost překonat výšku 38 metrů. Konstrukce výtahu trvala celá desetiletí. Aby bylo možné vytvořit spojení mezi Labi (Artlenburg) a Mittellandkanal (Wolfsburg), inženýři museli nejprve vybudovat Elbe-Seitenkanal. Tato stavba trvala celých 8 let.

Na celé vzdálenosti Elbe-Seitenkanal je překonáván výškový rozdíl 61 metrů. Z nichž komora Uelzen překonává 23 metrů a zbývajících 38 metrů lodní výtah Scharnebeck.

Vodní cesta Elbe-Seitenkanal o celkové délce 115,2 km a šířce 53 metrů, byla uvedena do provozu 15. června 1976. Stavební náklady na lodní výtah činily 152 milionů marek a celkové náklady na tento kanál se vyšplhaly na 1,7 miliardy marek. První loď však projela tímto částečně uvolněným výtahem již 5. prosince 1975.

Kromě lodí využívají tento výtah i turisté. Lodní Scharnebeck navštíví ročně kolem 500 000 návštěvníků. Je to totiž zážitek pro mladší i starší ročníky a můžete si sem udělat jak rodinný, tak skupinový výlet. Můžete se zde podívat, jak dva obří žlaby zvedají nákladní a rekreační plavidla přes Elbmarsch a Geest do výšky 38 metrů. Každý rok projede lodním výtahem více než 21 000 lodí.

Žlaby jsou poháněny čtyřmi elektrickými motory, které pomocí ozubených kol přenáší svoji energii na závěsná lana na kterých jsou zavěšeny vany pro lodě. Aby jste získali lepší představu o velikosti celého díla, zde několik faktů:

  • Každý žlab váží asi 5 800 tun, což odpovídá zatížení asi 6 000 automobilů střední třídy. Za účelem úspory energie slouží jako kompenzace 224 betonových disků, každý o hmotnosti 26,5 tun.
  • Průjezd lodním výtahem včetně vjezdu, zvedání nebo spouštění a výstupu trvá asi 15 minut.

Prohlídky pro skupiny kolem lodního výtahu jsou vedeny v různých kombinacích. Zde je několik příkladů:

  • Informativní prohlídka lodního výtahu s návštěvou nebo bez návštěvy výstavní síně vedle výtahu
  • Komentovaná prohlídka výstavní haly výtahu Scharnebeck se zastávkou v restauraci Rusticus na parkovišti lodního výtahu, Adendorfer Straße 44, na snídani, oběd, kávu a dort nebo večeři.
  • Technická informativní prohlídka kolem lodního výtahu Scharnebeck, užijte si průjezd lodním výtahem – zážitek, na který nezapomenete. Projížďku lodí zajišťuje firma Helle, délka plavby je cca 1 hodinu a a kontaktní telefon je 04153 – 59 28 48
  • Další přepravní společnost nabízející plavby výletní lodí je Personnenschiffahrt Jürgen Wilcke. Informace můžete získat buď na tel: 04139 – 6285, nebo webu: www.personenschifffahrt-wilcke.de

Individuální prohlídky a nabídky jsou také k dispozici. Stačí zavolat na 04136/913 71 06, nebo 0172/454 666 4, případně využít email: hanselvis-richter@t-online.de

Komentované prohlídky výstavní síně Vodní a lodní správy Uelzen ve Scharnebecku stojí 3EUR/os. a pro skupiny 25 a více osob 2EUR/os. a jsou možné pouze během otevírací doby:

Otevírací doba výstavní haly
od 01.04. do 15.10. každý rok
denně od 10:00 do 18:00

Skupinové zájezdy jsou také možné mimo sezónu na vyžádání.

Zdroj informací pro článek

Stránky města Scharnebeck

Proplavení lodním výtahem

Odběr
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments