Akvadukt Magdeburg

Jelikož jsme během našich plaveb projeli pár zajímavých míst, tak se nyní v našem seriálu Zajímavá místa z plavby, na některá podíváme trochu z blízka. Dnes začneme mostem, který je nedaleko našeho kotviště. Vodní most Magdeburg ( německy zvaný Kanal Brücke Magdeburg), je velký splavný akvadukt ve středním Německu, který se nachází nedaleko Magdeburgu . Velký splavný není úplně přesný termín, jelikož se jedná dokonce o největší nadzemní kanál (akvadukt) v Evropě, který překlenuje řeku Labe a přímo spojuje západ německa s východem, konkrétně Mittellandkanal s Elbe-Havel kanálem. To umožňuje velkým obchodním lodím projíždět mezi Rýnem a Berlínem, aniž by se musely proplavovat komoru na Labe a poté zpět zase komorou na Elbe-Habel kanal.

Plány na křížení kanálů sahají nejméně do začátku 20. století. Práce na Mittellandkanalu začaly v roce 1905 a práce na celkovém projektu pokračovaly až do roku 1942, kdy byla veškerá stavba zastavena kvůli druhé světové válce . Po válce vláda východního Německa nepokračovala na projektu, protože obchod mezi východem a západem již nebyl v souvislosti se studenou válkou důležitý. Po znovu sjednocení Německa se z důvodu propojení vodních tras oprášil opět tento projekt a most se znovu stává prioritou. Práce začaly v roce 1998 a stavba trvala šest let a stála 501 milionů EUR. Vodní most nyní spojuje berlínskou vnitrozemskou přístavní síť s přístavy podél řeky Rýn.

Vedle propojení vodních cest slouží most taktéž turistům a cyklistům, jelikož po obou stranách vodní cesty je ještě umístěna cyklostezka.

Kromě mostu byla postavena soustava dvou plavebních komor (Hohenwarthe), která umožňuje plavidlům setsupovat z Mittellandkanalu na již zmiňovaný Elbe-Havel kanál.

Zde ještě pár čísel o akvaduktu

  • Délka: 918 m
  • Šířka: 34 m
  • Hloubka vody v akvaduktu: 4,25 m
  • Nejdelší rozpětí pilířů: 106 m
  • Nosná konstrukce obsahuje 24 000 tun oceli
  • Na akvaduktu je použito 68 metrů krychlových betonu
Odběr
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments